Terapia antynikotynowa

Informacje dla Pacjentów

terapia-antynikotynowa

Opisaną poniżej terapię po raz pierwszy zastosował w leczeniu niemiecki lekarz Franz Morell. Urządzenia komputerowe do terapii antynikotynowej produkowane są w RFN od 1977r. W 1993 pierwsze egzemplarze trafiły do Polski.
Najbardziej spektakularne efekty uzyskuje się w leczeniu uzależnień. Na terapię antynikotynową pacjenci zgłaszają się z niedopałkami papierosów, które umieszcza się w elektrodzie detekcyjnej aparatu w celu analizy przez urządzenie rodzaju uzależnienia, na jakie chce się oddziaływać.

W czasie terapii dochodzi do eliminacji głodu nikotynowego. Palacze tytoniu zgłaszają się szczególnie chętnie, ponieważ jest to zabieg w pełni bezbolesny i bezinwazyjny. Nie ma skutków ubocznych i każdy palący może się jemu poddać. Niezależnie od ilości wypalonych dziennie papierosów oraz stażu palenia metoda ta jest tak skuteczna, że wystarczy jeden 15-20 min. zabieg. Głód nikotynowy ustępuje w chwilę lub kilka – kilkanaście godzin po zabiegu. Najczęściej od następnego dnia rano chęci palenia już nie ma. Odruchowo zagląda się jeszcze w miejsca w których przechowywane były papierosy, lecz odruch ten słabł będzie z każdym dniem, a po mniej więcej 2 tygodniach ustąpi zupełnie. Dlatego też, aby nie paść ofiarą własnego odruchu wszelkie posiadane papierosy należy wyrzucić, a wprowadzić „środki zastępcze”, np.: gumy do żucia, nasiona słonecznika, orzeszki. Pozwoli to bezpiecznie i łatwiej wygasić odruch. Rano po przebudzeniu kieruje się wzrok w miejsca, w których papierosy były, ale chęci palenia już być nie powinno.

Ważne

Efekt terapii antynikotynowej utrzymuje się nawet w towarzystwie osób palących. Bierne palenie jest w pełni bezpieczne i nie wyzwala potrzeby zapalenia. Dopiero aktywnie wypalony papieros spowoduje nawrót głodu nikotynowego. Zatem najważniejszym zadaniem wszystkich poddających się temu zabiegowi jest,przy braku głodu nikotynowego, nie pozwolenie sobie nawet na jednego papierosa ( za tydzień, dwa, czy nawet rok i więcej).
Terapie antynikotynowa wykonywane są przez nas od 8 lat. Skuteczność sięga ok. 77% 7-8 osób z 10 zostaje wyleczona z nałogu. Przyczyny powrotu do palenia można podzielić na 3 grupy.

1) STRES – w odpowiedzi na sytuacje trudne pali się w nadziei, że papieros łatwiej uspokoi, pozwoli łatwiej przezwyciężyć problem. Zapalony papieros nie smakuje, ale w miarę palenia niesmak maleje, a głód wraca na nowo.

2) CIEKAWOŚĆ – pomimo braku potrzeby palenia pacjenci dla chęci sprawdzenia swojej reakcji po zabiegu sięgają po papierosa. Oczywiście jest to aktywna próba, więc głód nikotynowy pojawi się ponownie.

3) PEWNOŚĆ – że zapalenia papierosa po dłuższej przerwie nie spowoduje nawrotu głodu nikotynowego. Byli palacze próbują sądząc, że „jeden papieros nie zaszkodzi”. Pierwsze „dymki” są tak niesmaczne, że nawet połowy papierosa nie udaje się wypalić, ale już po godzinie czy dwóch szuka się kolejnego.

Terapia nie ma skutków ubocznych . Jednak zaprzestanie dostarczenia nikotyny oraz wzmożone wydalanie toksyn może spowodować takie przemijające reakcje jak: posmak metaliczny, suchość w ustach, wzmożoną senność i potliwości, rozdrażnianie, osłabienie koncentracji. Powyższe objawy mogą utrzymywać się ok. 2 Tygodni. Receptą na ich złagodzenie jest picie dużej ilości płynów oraz częste kąpiele. Prosimy, aby traktować terapię antynikotynową jako formę pomocy w rzucaniu palenia, która wprawdzie wyeliminuje głód nikotynowy, ale nie zlikwiduje zachowań odruchowych. Są one reakcjami wypracowanymi i utrwalonymi w ciągu wielu miesięcy czy lat przez samych palących. Dlatego też, tylko oni sami mogą je opanować . Odruchy te nie są do końca kontrolowane i dla pełnego sukcesu potrzebna jest odrobina zdecydowania i samodyscypliny. Gdyby okazało się, że po kilku tygodniach czy miesiącach wrócą Państwo do nałogu, terapię należy jak najszybciej powtórzyć.

Waga pod kontrolą

Pacjent, który podda się terapii, a jest zaniepokojny możliwością przyboru masy ciała, można poddać się zabiegowi zmniejszającemu nadmierne łaknienie.